Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrahencie, płać tylko na konto z białej listy

08 października 2019 | Prawo co dnia

Firmy obawiają się przelewać pieniądze na rachunki, których nie ma w wykazie podatników VAT. A prawnicy proponują specjalne klauzule w umowach. przemysław wojtasik

 

Działająca od 1 września biała lista, czyli prowadzony przez Krajową Administrację Skarbową rejestr podatników VAT, sprawia ciągle problemy przedsiębiorcom.

– Sprawdzam kontrahenta i okazuje się, że nie ma jego rachunku bankowego na liście. Czy mogę przelać mu kwotę z faktury? – pyta nasza czytelniczka.

Tak. Ale po 1 stycznia 2020 r. z większymi kwotami będzie kłopot. Za wpłatę powyżej 15 tys. zł na konto spoza wykazu są bowiem sankcje.

Taki wydatek nie może być kosztem uzyskania przychodów w PIT/CIT. Grozi nam też solidarna odpowiedzialność za niezapłacony przez sprzedawcę VAT.

Przedsiębiorca uniknie negatywnych konsekwencji, jeśli o przelewie na rachunek spoza wykazu zawiadomi urząd skarbowy. Będzie miał na to trzy dni. Zawiadomienie trzeba wysłać do urzędu właściwego dla sprzedawcy.

Donos kontrahentowi się nie spodoba

– Składanie donosów na kontrahentów nie jest działaniem, które sprzyja budowaniu długotrwałych relacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11478

Wydanie: 11478

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament