Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szpitale czekają na lekarzy z Ukrainy

08 października 2019 | Prawo co dnia | Karolina Kowalska

Medycy rezygnują z pracy. Dyrektorzy upatrują ratunku w szybkiej ścieżce nostryfikacji dyplomów przez osoby spoza UE. Karolina Kowalska

 

Zamykane bądź zawieszane oddziały to tylko wierzchołek góry lodowej. Brak lekarzy sprawia, że część placówek ogranicza liczbę łóżek, np. anestezjologicznych, na których leżą pacjenci po operacjach. Efekt? Choć oficjalnie oddział funkcjonuje, zabiegów jest mniej nawet o 50 proc.

Cenny spokój

Narodowy Fundusz Zdrowia uspokaja, że nie maleje liczba świadczeń.

– W ciągu ostatnich kilku lat liczba hospitalizacji pozostaje na niezmiennym poziomie ponad 11 mln. W 2017 r. było ich 11 045 446, w 2018 r. – 11 220 204, a w pierwszej połowie tego roku – 5 608 373. Dane te wyraźnie pokazują, że pacjenci mają zagwarantowany dostęp do leczenia szpitalnego – zapewnia Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ.

Dyrektorzy szpitali przyznają jednak, że zarówno zawieszenia oddziałów, nawet te na miesiąc czy dwa, jak i ograniczanie liczby łóżek na poszczególnych oddziałach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11478

Wydanie: 11478

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament