Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wygląda ścieżka zakupowa klienta online

11 października 2019 | Biznes | Dariusz Balcer

Internet przejmuje uwagę Polaków na wielu płaszczyznach. Działa jako medium informacyjne, społecznościowe, rozrywkowe, edukacyjne, 
a także zakupowe.

Obecnie udział e-commerce w handlu detalicznym w Polsce szacowany jest na 7 proc. i wciąż prognozowany jest jego dalszy szybki wzrost. W konsekwencji internet wygrywa walkę o uwagę reklamodawców.

Według badania Gemius/PBI z internetu korzysta w Polsce 28 mln osób, a według raportu Gemiusa przygotowanego w czerwcu br. razem z Izbą Gospodarki Elektronicznej 62 proc. z nich dokonuje zakupów online. Ta tendencja przekłada się na zmianę klasycznej ścieżki konsumenta i wymogła zmianę strategii marketingowych marek, które bez wykorzystania tego trendu nie są lub nie będą w stanie przetrwać na rynku w długim terminie.

Rośnie tort reklamowy

Według raportu z badania AdEx (badanie realizowane przez IAB Polska we współpracy z PwC) wydatki na reklamę online w Polsce wyniosły w pierwszym kwartale 2019 roku 1,1 mld zł i pierwszy raz w historii były wyższe niż nakłady lokowane przez reklamodawców w telewizji. W przyszłości można oczekiwać dalszego zwiększania się udziału internetu w torcie reklamowym, w związku z dalszym rozwojem nowych form komunikacji reklamowej w sieci, rozwojem nowych typów usług (stricte internetowych), powstawaniem nowych modeli biznesowych online oraz oczywiście stałym zwiększaniem się udziału zakupów online w całości wydatków konsumenckich.

Internet znacząco zwiększył możliwości pozyskania przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11481

Wydanie: 11481

Spis treści

Reklama

Podróże służbowe + komunikaty

Rzecz o biznesie

Nieprzypisane

Zamów abonament