Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy roczne dziecko może prowadzić przedsiębiorstwo w spadku

11 października 2019 | Biznes | Łukasz Martyniec

Nowa ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizyczne działa zaledwie od listopada 2018 r. Nie wykształciła się jeszcze praktyka, a tym bardziej orzecznictwo w jej zakresie.

Mamy także do czynienia z szeregiem przepisów dotyczących prawa spadkowego, odpowiedzialności za długi spadkowe, procedur związanych z nabyciem spadku i sprawowaniem pieczy nad majątkiem małoletniego dziecka, w które ustawa o zarządzie sukcesyjnym nie ingeruje. Pamiętajmy, że dotyczy ona wyłącznie tymczasowego zarządu przedsiębiorstwem w spadku, nie reguluje natomiast kwestii własności i dziedziczenia. Tak więc, jak nowa ustawa działa w praktyce?

Z uwagi na upływ czasu, pierwszoplanową rolę w sprawach sukcesji pełnią kwestie proceduralne. Aby firma mogła kontynuować działalność, wszystkie formalności powinny być przeprowadzone w czasie nie krótszym, niż 2 miesiące od dnia śmierci przedsiębiorcy. Osobną kwestią są przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które ograniczają możliwości działania mamy dziecka jako jego opiekunki prawnej. Zgodnie z art. 101 § 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: k.r.o.), rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka.

Na szczęście art. 12 ust. 5 ustawy mówi wprost, że powołanie zarządcy sukcesyjnego albo wyrażenie zgody na powołanie zarządcy sukcesyjnego przez przedstawiciela ustawowego osoby, która nie ma zdolności do czynności prawnych albo której zdolność do czynności prawnych jest ograniczona, nie wymaga zezwolenia sądu opiekuńczego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11481

Wydanie: 11481

Spis treści

Reklama

Podróże służbowe + komunikaty

Rzecz o biznesie

Nieprzypisane

Zamów abonament