Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ukryta sankcja za brak split paymentww

11 października 2019 | Prawo co dnia | Przemysław Wojtasik

Firma, która nie zastosuje podzielonej płatności mimo takiego obowiązku, nie zaliczy wydatku do kosztów w PIT i CIT. przemysław wojtasik

 

1 listopada wchodzą w życie nowe przepisy o obowiązkowej podzielonej płatności (split payment). Trzeba będzie ją stosować przy zakupach towarów wrażliwych, np. sprzętu elektronicznego czy części do samochodu, powyżej 15 tys. zł. Co grozi za normalny przelew?

– Za niedokonanie podzielonej płatności mimo takiego obowiązku będzie sankcja w podatkach dochodowych – napisało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi dla „Rzeczpospolitej".

Zapytaliśmy o konsekwencje w podatkach dochodowych, ponieważ przepisy wprowadzające obowiązkowy split payment (ustawa z 9 sierpnia 2019 r., DzU, poz. 1751) nie nowelizują bezpośrednio ani ustawy o PIT, ani o CIT. Zmiana tych ustaw była w projekcie, ale zniknęła w trakcie prac sejmowych. Zostały za to przepisy przejściowe.

Co się okazało? Faktycznie, ustawa o split...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11481

Wydanie: 11481

Spis treści

Reklama

Podróże służbowe + komunikaty

Rzecz o biznesie

Nieprzypisane

Zamów abonament