O sośnie, miodzie i niedźwiedziu
W Polsce już w XIII stuleciu istniało wiele osad bartników, a ich prawa zwyczajowe weszły w 1347 roku do statutu Kazimierza Wielkiego.
Latała pani z panem aeoplanem, puszczali sobie pszczołę na plecy gołe" – podśpiewywali nasi dziadkowie, wracając z zakrapianych kolacyjek. O pszczołach pisywali też poeci wyższych i niższych lotów, np.:
„Pszczelarz marzy o szczęściu
Tylko jednego rodzaju
By jego pszczoły na rzepak
Mogły polecieć w maju"
(Sławomir Trzybiński)
Pszczoła wrosła potężnie w polską tradycję. Dość powiedzieć, że konie, krowy, barany, psy, koty czy króliki – zdychają, kaczki, gęsi i kury – padają, a pszczoły – UMIERAJĄ. Niestety populacja pszczół dramatycznie maleje, powodują to używane w rolnictwie pestycydy. Greenpeace przedstawił raport „Trudny los pszczół" oparty na analizie próbek pobranych z kwiatów i uli w 12 europejskich krajach, także w Polsce. Eksperci z Greenpeace wykorzystali także dane przekazane przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta