Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W poszukiwaniu ekonomicznego sensu inwestycji w nowe technologie

11 października 2019 | Ekonomia i rynek
Operatorzy i ich dostawcy dyskutowali, czy warto inwestować w nowoczesne technologie
źródło: materiały prasowe
Operatorzy i ich dostawcy dyskutowali, czy warto inwestować w nowoczesne technologie

O szansach i ryzyku drzemiących w nowych technologiach dyskutowali szefowie firm telekomunikacyjnych podczas 
46. Konferencji i Wystawy Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej w ramach pierwszej edycji Festiwalu Cyfryzacji. Tekst powstał we współpracy 
z Fundacją Digital Poland

 

W dyskusji o wpływie nowych rozwiązań technologicznych na firmy telekomunikacyjne udział wzięli Andrzej Abramczuk, prezes Netii (Grupa Cyfrowy Polsat), Jean-Marc Harion, prezes P4 (operator Playa), Tonny Bao, dyrektor zarządzający Huawei Polska, Michał Bartkowiak, nowo nominowany prezes sieci kablowej Inea, Robert Redeleanu, szef UPC Polska, Martin Mellor kierujący szef Ericssona w Polsce oraz Tomasz Żurański, prezes sieci kablowej Vectra.

Historia a regulacje

– W ciągu ostatnich sześciu lat przychody operatorów telekomunikacyjnych spadły z 440 mld dol. do 370 mld dol. Kapitalizacja skurczyła się o 20 proc. Gdy spojrzeć na marżę EBITDA, bardzo ważny wskaźnik dla branży, w ciągu ostatnich 12 lat skurczyła się z 48 do 32 proc. Te liczby pokazują, że mamy problem. Czy technologia to właściwe rozwiązanie tego problemu – pytał mecenas Ireneusz Piecuch, który wystąpił w roli moderatora panelu. Prezesi telekomów odpowiadali m.in. na pytanie o to, czy sektor jest w przededniu rewolucji technologicznej i co mówi historia o korzyściach, jakie może odnieść z tego tytułu.

Zdaniem Andrzeja Abramczuka, prezesa Netii, rewolucja jest ciągle przed operatorami. Odniósł się on do prezentacji menedżerów Liberty Global i Huawei, prezentujących możliwości sieci gigabitowych: zarówno stacjonarnych (o prędkości 10 Gb/s), jak i radiowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11481

Wydanie: 11481

Spis treści

Reklama

Podróże służbowe + komunikaty

Rzecz o biznesie

Nieprzypisane

Zamów abonament