W poszukiwaniu ekonomicznego sensu inwestycji w nowe technologie
O szansach i ryzyku drzemiących w nowych technologiach dyskutowali szefowie firm telekomunikacyjnych podczas 46. Konferencji i Wystawy Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej w ramach pierwszej edycji Festiwalu Cyfryzacji. Tekst powstał we współpracy z Fundacją Digital Poland
W dyskusji o wpływie nowych rozwiązań technologicznych na firmy telekomunikacyjne udział wzięli Andrzej Abramczuk, prezes Netii (Grupa Cyfrowy Polsat), Jean-Marc Harion, prezes P4 (operator Playa), Tonny Bao, dyrektor zarządzający Huawei Polska, Michał Bartkowiak, nowo nominowany prezes sieci kablowej Inea, Robert Redeleanu, szef UPC Polska, Martin Mellor kierujący szef Ericssona w Polsce oraz Tomasz Żurański, prezes sieci kablowej Vectra.
Historia a regulacje
– W ciągu ostatnich sześciu lat przychody operatorów telekomunikacyjnych spadły z 440 mld dol. do 370 mld dol. Kapitalizacja skurczyła się o 20 proc. Gdy spojrzeć na marżę EBITDA, bardzo ważny wskaźnik dla branży, w ciągu ostatnich 12 lat skurczyła się z 48 do 32 proc. Te liczby pokazują, że mamy problem. Czy technologia to właściwe rozwiązanie tego problemu – pytał mecenas Ireneusz Piecuch, który wystąpił w roli moderatora panelu. Prezesi telekomów odpowiadali m.in. na pytanie o to, czy sektor jest w przededniu rewolucji technologicznej i co mówi historia o korzyściach, jakie może odnieść z tego tytułu.
Zdaniem Andrzeja Abramczuka, prezesa Netii, rewolucja jest ciągle przed operatorami. Odniósł się on do prezentacji menedżerów Liberty Global i Huawei, prezentujących możliwości sieci gigabitowych: zarówno stacjonarnych (o prędkości 10 Gb/s), jak i radiowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta