Banki: niech rząd zmniejszy frankową niepewność
Po wyroku TSUE skutki unieważnień umów hipotek walutowych są niejasne, podobnie jak sposób zastępowania klauzul niedozwolonych. maciej rudke
– Przydałoby się więcej wyjaśnień dotyczących decyzji polskich sądów, tego, jak nasz system prawny poradzi sobie z niewiadomymi pozostającymi po wyroku TSUE. Chodzi głównie o sposoby przedstawiania klientowi skutków unieważniania umowy, tego, jak to może w praktyce wyglądać, oraz jak zastępować klauzule niedozwolone – mówi „Rzeczpospolitej" Alexander Fleischmann, dyrektor oddziału Raiffeisena w Polsce.
Szereg niewiadomych
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na pytania w trzech kwestiach, zadane przez Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie dotyczącej kredytu indeksowanego do franka, którą Raiffeisenowiwytoczyli państwo Dziubakowie.
– To polskie sądy w indywidualnych sprawach będą rozpatrywały, czy w umowach są klauzule niedozwolone, a jeśli tak, to czy umowa bez nich może dalej funkcjonować, czy też powinna zostać unieważniona, na co jednak musi zgodzić się klient – podkreśla Fleischmann.
W ocenie austriackiego banku nie jest możliwa opcja najbardziej oczekiwana przez frankowiczów, czyli przewalutowania na złote z zachowaniem oprocentowania LIBOR CHF. – TSUE odpowiedział na to pytanie bardzo wyraźnie w różnych ustępach wyroku,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta