Skutki krótszego okresu wypowiedzenia
Zastosowanie przez pracodawcę krótszego terminu wypowiedzenia oraz niewskazanie uzasadnionych przyczyn rozwiązania umowy o pracę uzasadnia zasądzenie wynagrodzenia za wymagany okres oraz odszkodowania z tytułu nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku III PK 87/17 z 27 września 2018 r.
Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie wyrokiem z 12 września 2016 r. zasądził od H.A. Grupa SBS sp. z o.o. w L. na rzecz Ewy S. kwotę 11.945,09 zł tytułem wynagrodzenia oraz odsetek z ustawowymi odsetkami od dnia 30 czerwca 2015 r. do dnia zapłaty; kwotę 19.316,12 zł tytułem odprawy oraz odsetek z ustawowymi odsetkami od dnia 30 czerwca 2015 r. do dnia zapłaty.
Powódka domagała się zasądzenia od pozwanej spółki powyższych kwot w związku z otrzymaniem od pracodawcy oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, upływającego 15 września 2012 r. Pismo pracodawcy nie zawierało przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie. Ewa S. była zatrudniona na podstawie terminowej umowy o pracę, zawartej 31 grudnia 2004 r. na okres 11 lat. Sąd I instancji orzekł, że doszło do nieważności czynności prawnej zawarcia umowy na czas określony i zakwalifikował umowę łączącą powódkę z pracodawcą jako umowę zawartą na czas nieokreślony, z terminem wypowiedzenia wynoszącym trzy miesiące. Zastrzeżenie tak długiego terminu obowiązywania umowy było bowiem w uznaniu sądu ukierunkowane na obejście przepisów prawa pracy. W konsekwencji sąd I...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta