Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa z innym przewoźnikiem nie zwalnia z kary za jazdę w święto

11 października 2019 | Biznes | Mateusz Adamski

Przewoźnika nie uwolni się od odpowiedzialności za złamanie zakazu ruchu dla ciężarówek, powołanie się na powierzenie czynności przewozu innemu podmiotowi na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Inspekcja Transportu Drogowego ukarała spółkę karą w wysokości 2 tys. zł. Powodem jej nałożenia była kontrola drogowa przeprowadzona 1 listopada 2018 roku po godzinie 8:47 na autostradzie A4. Kierowca przewoził 40-tonową ciężarówką ładunek towarów z Polski do Niemiec w czasie obowiązywania zakazu ruchu drogowego (Wszystkich Świętych). Inspektorzy ustalili, że przewóz nie podlegał wyłączeniom z tego zakazu.

Trzeba kontrolować działania kierowcy

W odwołaniu od decyzji ukarana spółka zarzuciła decyzji naruszenie art. 77 Kodeksu postępowania administracyjnego poprzez brak wszechstronnego rozpatrzenia zebranego w sprawie materiału dowodowego i przyznanie zaistniałym w sprawie okolicznościom faktycznym niewłaściwego znaczenia. Podniosła, że nie była bezpośrednim przewoźnikiem skontrolowanego przewozu drogowego. Zleciła jedynie wykonanie usługi przewozowej. Zlecając wykonanie usługi zachowała staranność w doborze zleceniodawcy, wybierając przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą od 2003 r., którego przedmiotem działalności w przeważającej części jest transport drogowy towarów. W związku z tym zdaniem spółki, całkowitą i wyłączną odpowiedzialność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11481

Wydanie: 11481

Spis treści

Reklama

Podróże służbowe + komunikaty

Rzecz o biznesie

Nieprzypisane

Zamów abonament