Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Terminal LNG ożywił rynek

11 października 2019 | Ekonomia i rynek
źródło: materiały prasowe

Do 2022 roku planujemy zbudować 2000 km nowych gazociągów. Na te inwestycje Gaz-System
ma budżet w wysokości 14 mld zł – mówi Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu. MICHAŁ NIEWIADOMSKI

 

Gaz skroplony zyskuje w Polsce coraz większą popularność. PGNiG podpisuje kolejne kontrakty na dostawy, rozwija się drobny handel tym surowcem. Terminal LNG w Świnoujściu jest najbardziej obłożonym portem odbioru gazu skroplonego w Europie. Skąd taki boom na LNG ?

Polska gospodarka i sektory wykorzystujące w swojej produkcji gaz przez wiele lat były uzależnione od importu z jednego kierunku, od jednego dostawcy i na jednym kontrakcie. Co było ewenementem i w gospodarce, i w skali całej Europy. Dodam, że Gaz-System średnio raz na dwa lata zarządzał kryzysem w dostawach ze wschodniego kierunku. Niestabilność dostaw nie zachęcała przedsiębiorców do większych inwestycji w biznes związany z gazem.

Terminal LNG w Świnoujściu jest pierwszym narzędziem i zarazem oknem na gazowy świat, które dało Polsce możliwość sprowadzenia znaczącej ilości gazu poza kontraktem jamalskim. Gazoport to też wentyl bezpieczeństwa dla naszego kraju i sieci przesyłowej.

Do 2016 r. rynek gazu łagodnie rósł. Odkąd uruchomiono tę inwestycję, obserwujemy bardzo dynamiczny wzrost zapotrzebowania na gaz, co w mojej opinii jest dowodem na to, że rynek w Polsce był sztucznie ograniczany przez jeden, w dodatku niepewny, kontrakt handlowy. Dywersyfikacja jest potrzebna nie tylko ze względu na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11481

Wydanie: 11481

Spis treści

Reklama

Podróże służbowe + komunikaty

Rzecz o biznesie

Nieprzypisane

Zamów abonament