Terminal LNG ożywił rynek
Do 2022 roku planujemy zbudować 2000 km nowych gazociągów. Na te inwestycje Gaz-System ma budżet w wysokości 14 mld zł – mówi Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu. MICHAŁ NIEWIADOMSKI
Gaz skroplony zyskuje w Polsce coraz większą popularność. PGNiG podpisuje kolejne kontrakty na dostawy, rozwija się drobny handel tym surowcem. Terminal LNG w Świnoujściu jest najbardziej obłożonym portem odbioru gazu skroplonego w Europie. Skąd taki boom na LNG ?
Polska gospodarka i sektory wykorzystujące w swojej produkcji gaz przez wiele lat były uzależnione od importu z jednego kierunku, od jednego dostawcy i na jednym kontrakcie. Co było ewenementem i w gospodarce, i w skali całej Europy. Dodam, że Gaz-System średnio raz na dwa lata zarządzał kryzysem w dostawach ze wschodniego kierunku. Niestabilność dostaw nie zachęcała przedsiębiorców do większych inwestycji w biznes związany z gazem.
Terminal LNG w Świnoujściu jest pierwszym narzędziem i zarazem oknem na gazowy świat, które dało Polsce możliwość sprowadzenia znaczącej ilości gazu poza kontraktem jamalskim. Gazoport to też wentyl bezpieczeństwa dla naszego kraju i sieci przesyłowej.
Do 2016 r. rynek gazu łagodnie rósł. Odkąd uruchomiono tę inwestycję, obserwujemy bardzo dynamiczny wzrost zapotrzebowania na gaz, co w mojej opinii jest dowodem na to, że rynek w Polsce był sztucznie ograniczany przez jeden, w dodatku niepewny, kontrakt handlowy. Dywersyfikacja jest potrzebna nie tylko ze względu na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta