Działalność spółki można zakończyć taniej i szybciej
Jeśli rozwiązanie spółki następuje bez przeprowadzania likwidacji, wspólnicy mogą umówić się na podział jej majątku w naturze, bez konieczności jego wcześniejszego spieniężania.
Podjęcie przez wspólników decyzji o rozwiązaniu spółki komandytowej nie zawsze łączy się z koniecznością przeprowadzenia jej likwidacji. Przyjęcie przez wspólników spółki komandytowej uchwały o rozwiązaniu spółki nie skutkuje tym, że natychmiast przestaje ona istnieć. Ustanie bytu spółki następuje – co do zasady – dopiero po przeprowadzeniu likwidacji i wykreśleniu spółki z rejestru przedsiębiorców KRS. W przypadku spółki komandytowej (podobnie jak w przypadku spółki jawnej i spółki partnerskiej) przepisy o postępowaniu likwidacyjnym mają jednak charakter dyspozytywny.
Można inaczej
Możliwe jest zatem wykreślenie spółki komandytowej z rejestru bez przeprowadzenia likwidacji, pod warunkiem uzgodnienia przez wspólników innego sposobu zakończenia jej działalności. W tym celu niezbędna jest zgoda wszystkich wspólników, chyba że inny niż likwidacja sposób zakończenia działalności spółki wynika już z samych postanowień umowy spółki.
Jeżeli wspólnicy zdecydują się na inny niż likwidacja sposób zakończenia działalności spółki, będzie na nich spoczywać mniej obowiązków niż w przypadku prowadzenia likwidacji. W szczególności nie będzie potrzeby składania do sądu rejestrowego wniosku o wpisanie otwarcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta