Co seniorowi leży na wątrobie
Hepatologia | Po sześćdziesiątce wątroba nie musi być w kiepskiej formie. Służy jej zdrowe odżywianie i unikanie alkoholu. Barbara Acher-Chanda
Wątroba nie boli. Zaczyna dokuczać dopiero wówczas, kiedy w wyniku choroby powiększa się i rozciąga otaczającą ją cienką torebkę. Wywołuje to nieprzyjemne kłucie w boku lub rozpieranie pod żebrami.
Ból, który często bierze się za objawy jej niedomagania, w większości przypadków oznacza problemy z pęcherzykiem żółciowym lub jest spowodowany obecnością gazów w zagięciu wątrobowym jelita grubego. Wzdęcia, nudności, odbijanie się po posiłkach mogą być skutkiem zbyt obfitego posiłku, ale czasem także objawem innych chorób żołądka, dwunastnicy czy jelit.
Zabójczy styl życia
– Większość moich pacjentów to osoby z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby spowodowaną nadmiarem tłuszczu i cukrów (zwłaszcza fruktozy i syropu glukozowo-fruktozowego) w diecie – wyjaśnia prof. Bożena Walewska-Zielecka, hepatolog i specjalista chorób wewnętrznych. – Podczas procesów metabolicznych składniki te przekształcane są w wolne kwasy tłuszczowe, a następnie w trójglicerydy, które pozostają w komórkach wątrobowych. Powstające w ten sposób kule tłuszczowe rozpychają się, przesuwając cytoplazmę i jądro komórkowe. Szereg skomplikowanych procesów immunologicznych i metabolicznych u części osób może powodować uszkodzenie hepatocytów i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta