Umarzać, nie umarzać – oto jest pytanie
Czy znowelizowany art. 182 § 1 pkt 1 k.p.c. znajdzie zastosowanie dopiero po 7 lutego 2020 roku?
W ostatnim czasie na łamach „Rzeczpospolitej" polemikę wywołały odmienne koncepcje wykładni art. 15 pkt. 1) ustawy z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (DzU, poz. 1469). Dyskutowano o dopuszczalności pobierania od 21 sierpnia 2019 r. opłaty sądowej 100 zł od wniosku o doręczenie orzeczenia albo zarządzenia z uzasadnieniem, zgłoszonego w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia albo doręczenia tego orzeczenia, albo zarządzenia („Odmienne konsekwencje braku opłaty sądowej" z 25 września 2019 r. oraz „Nowelizacja procedury cywilnej: wnioski o uzasadnienie bez opłat do 7 listopada" z 4 października 2019 r.). Po 7 listopada 2019 r. problem przestał istnieć, natomiast praktyczne wątpliwości wzbudza – wobec podobnych argumentacji – stosowanie art. 9 ust. 5 pkt 1 ustawy z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (DzU, poz. 1469).
Przepis ten stanowi, że w sprawach wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, które pozostawały zawieszone w dniu jej wejścia w życie, sąd umarza postępowanie zawieszone z przyczyn wskazanych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta