Regulowanie należności – coraz więcej wątpliwości
Przepisy zmieniające zasady wyłączania z kosztów podatkowych wydatków zapłaconych bez pośrednictwa rachunku płatniczego wchodzą w życie od 1 stycznia 2020 r. Sam obowiązek dokonywania niektórych płatności za pośrednictwem rachunku bankowego nie jest nowy i wynika z ustawy – Prawo przedsiębiorców.
Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują także przepisy, limitujące możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków w odniesieniu do transakcji o wartości przekraczającej 15 tys. zł, jeżeli zapłata zostanie dokonana z pominięciem rachunku płatniczego. Natomiast kolejne obostrzenia wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r. i od tego dnia nie zawsze wystarczy przelew na rachunek płatniczy, aby zaliczyć wydatek do kosztów podatkowych. W niektórych przypadkach możliwość ta uzależniona będzie także od dokonania zapłaty na rachunek widniejący na białej liście podatników lub z zastosowaniem split payment czyli mechanizmu podzielonej płatności (MPP).
Obowiązkowy rachunek firmowy
Od 1 listopada 2019 r. ustawodawca wprowadził dla niektórych podatników obowiązek posiadania rachunku rozliczeniowego (firmowego). W związku z wprowadzeniem obowiązkowego split paymentu podatnicy, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczą usługi, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, oraz podatnicy nabywający te towary lub usługi są obowiązani posiadać rachunek rozliczeniowy w banku lub w SKOK. Wynika to z dodanego do ustawy o VAT art. 108 e. Do końca października 2019 r. nie było przepisów nakazujących przedsiębiorcom będącym osobami fizycznymi posiadanie rachunku rozliczeniowego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta