PIT dla młodych
Znowelizowane przepisy mają ułatwić wejście na rynek pracy osobom do 26 roku życia. Nowa regulacja ma również duży wpływ na pracodawców, których zmiany te siłą rzeczy nie mogą ominąć.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 148) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu nadanym mu przez ustawę zmieniającą z 4 lipca 2019 r., wolne od podatku dochodowego są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.
Znowelizowane przepisy dotyczą osób, które nie ukończyły 26. roku życia, otrzymujące przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia.
Kto nie skorzysta
Zwolnieniem zatem nie są objęte osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, zatrudnieni na podstawie umowy o dzieło oraz uzyskujące przychód w ramach stażu i praktyk absolwenckich. Co zwraca uwagę, ulgi nie stosuje się również do przychodów opodatkowanych podatkiem zryczałtowanym, a co za tym idzie również w zakresie zleceń do 200 zł zawieranych z osobą nie będącą pracownikiem płatnika, który winien potrącić podatek.
Zarówno pracownicy, jak i zatrudniający ich pracodawcy przy rozliczeniu podatkowym powinni zwrócić uwagę na moment ukończenia przez pracownika granicy 26 lat. Zwolnienie z podatku dochodowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta