Firma rozliczy stracone bezpowrotnie pieniądze
To, że kaucja gwarancyjna pierwotnie była świadczeniem obojętnym podatkowo nie wyklucza późniejszego uznaniu takiego wydatku za koszt uzyskania przychodu.
Spór w sprawie dotyczył podatkowych konsekwencji kaucji. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że zajmuje się pośrednictwem w sprzedaży lotów czarterowych. Podpisała m.in. umowę z jednym z kontrahentów na świadczenie usług przewozu lotniczego grup pasażerów samolotami na określonych trasach we wskazanym okresie. Spółka tłumaczyła, że była zobowiązana m. in. do złożenia tzw. kaucji gwarancyjnych za zakontraktowane miejsca oraz za opłaty portowe na każdej serii tras. Terminowe opłacanie kaucji było warunkiem wykonania usług. Kaucje gwarancyjne służyły zatem zabezpieczeniu interesów w wykonaniu zakontraktowanych usług.
Z wniosku wynikało, że rozliczenie kaucji możliwe było dopiero po wykonaniu zakontraktowanych usług. W 31 lipca 2012 r. kontrahent poinformował spółkę, że odwołał świadczenie usług. Problem w tym, że podatniczka uregulowała w 100 proc. kaucje gwarancyjne, które pomimo niewykonania zleconych usług czarteru lotniczego, nie zostały zwrócone. A zgodnie z informacją od syndyka została ogłoszona upadłość kontrahenta obejmująca likwidację jego majątku. Firma zapewniła, że zgłosiła w toku prowadzonego postępowania upadłościowego do zaspokojenia wierzytelność obejmującą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta