Sędziowski savoir-vivre
Zwróćmy uwagę na nasz stosunek do stron postępowania
Savoir-vivre to francuskie wyrażenie, które znaczy tyle co wiedza o życiu, a konkretnie o dobrym wychowaniu. Od sędziów wymagać należy nie tylko w życiu zawodowym, ale i prywatnym, nienagannych manier, taktu i empatii.
W stosunku do sędziów najczęściej mówi się o kulturze rozpraw. Niemniej uważam, że w ostatnim czasie kwestia zachowania reguł savoir-vivre'u ogranicza się nie tylko do samej rozprawy. Rozprawa jest jednak miejscem, gdzie większość ludzi po raz pierwszy spotyka się z sądem, sędzią i poznaje atmosferę sądową.
Z kulturą rozpraw, kulturą wśród sędziów jest niestety coraz gorzej. Alarmują o tym co roku dramatyczne w swoim wydźwięku raporty fundacji Court Wacht. Chodzi przy tym nie tylko o spóźnienia sędziów na rozprawy, ale i całokształt ich zachowania daleko odbiegający od przyjętych zasad. Wciąż przecież zdarza się podnoszenie głosu na strony, strofowanie profesjonalnych pełnomocników (!), przerywanie, uniemożliwienie wypowiedzenia się w sądzie czy brak empatii dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta