Status małego podatnika
Przychody z dywidend nie powinny być uwzględniane przy obliczaniu limitu decydującego o możliwości skorzystania z preferencyjnego rozliczenia.
- Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) świadczy usługi w zakresie wynajmu nieruchomości. Ponadto spółka uzyskuje przychody z dywidend otrzymanych przez nią z tytułu posiadanych udziałów w innych spółkach. Dywidendy te korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem CIT na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT. Czy przychodem spółki branym pod uwagę do ustalania limitu dochodów dla małego podatnika dla zastosowania 9 proc. stawki CIT są także otrzymane dywidendy? – pyta czytelnik.
Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania jest przychód (art. 7 ust. 1 ustawy o CIT). Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24d i art. 24f ustawy o CIT, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów (art. 7 ust. 2 ustawy o CIT).
Od 1 stycznia 2018 r. ustawa o CIT wyróżnia dwa źródła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta