Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zawsze trzeba dziedziczyć

03 czerwca 2020 | Orzecznictwo

Kamila Spalińska Sąd Najwyższy przyjął, że umowa o zrzeczenie się dziedziczenia to w tym szerokim ujęciu również umowa o zrzeczenie się prawa do zachowku.

Z reguły dziedziczenie wiąże się z przysporzeniem i przejęciem po spadkodawcy całości lub części jego majątku. Spadkobiercy wstępują w prawa i obowiązki zmarłego w udziale przypadającym im z ustawy lub testamentu. Dziedziczenie nie jest jednak przymusowe – osoba należąca do kręgu spadkobierców ustawowych nie musi stać się po śmierci spadkodawcy jego następcą prawnym. Decyzję o niedziedziczeniu można podjąć po śmierci spadkodawcy, wyrażając ją poprzez złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Można również za życia spadkodawcy umówić się z nim, że dziedziczyć się po nim nie będzie. Kodeks cywilny dopuszcza bowiem możliwość zawarcia za życia spadkodawcy ze spadkobiercą (ale tylko ustawowym!) umowy o zrzeczenie się dziedziczenia.

Zasadą jest zakaz zawierania umów dotyczących spadku po sobie żyjącej (art. 1047 k.c.). Wyjątkowo i tylko w sytuacjach i formie przewidzianej w kodeksie cywilnym można umownie zmodyfikować krąg spadkobierców ustawowych poprzez zawarcie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia. Trzeba jednak pamiętać i o obowiązku zachowania odpowiedniej formy takiej umowy, i o jej skutkach obejmujących nie tylko strony takiej umowy, ale też zstępnych tego, który spadku się zrzekł.

Negatywny kontrakt

Niekiedy w doktrynie umowę o zrzeczenie się dziedziczenia nazywa się „negatywnym kontraktem dziedziczenia". Taki kontrakt zawiera potencjalny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11675

Wydanie: 11675

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament