Przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem
Magdalena Kuchnio Na tle art. 197 kodeksu karnego nie jest istotne to, w jakim celu sprawca działał, ale to, czy swoim zachowaniem dopuścił się zamachu na wolność seksualną ofiary.
Zgodnie z treścią art. 197 k.k. kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12 (§ 1). Jeżeli sprawca, w sposób określony w § 1, doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 (§ 2). Jeżeli sprawca dopuszcza się zgwałcenia: wspólnie z inną osobą, wobec małoletniego poniżej lat 15, wobec wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego, brata lub siostry, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat trzech (§ 3). Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1–3 działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat pięciu (§ 4).
Pojęcie „zgwałcenia" zamieszczone w § 3 art. 197 k.k. obejmuje czyny określone w § 1 i 2 (wyrok SN z 12 marca 2013 r., sygn. V KK 361/12, ).
Sprawa decyzji i woli
Za podstępne uznawane są zachowania, które mogą prowadzić do podjęcia przez ofiarę samodzielnej decyzji dotyczącej nawiązania kontaktu seksualnego (decyzja ta nie może być jednak uznana za prawnorelewantną zgodę na czynność seksualną ze strony dysponenta dobra) lub prowadzą do braku możliwości wyrażenia swej woli w przedmiocie kontaktu seksualnego w chwili podjęcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta