Rozliczanie strat podatkowych
Panujący obecnie stan epidemii i wynikająca z niego sytuacja gospodarcza spowodowały konieczność wprowadzenia regulacji zmniejszających obciążenia przedsiębiorców. W ramach wielu zmian w prawie, mających na celu złagodzenie skutków epidemii, wprowadzono również nowe regulacje zmniejszające obciążenia podatkowe.
Jednym z takich rozwiązań jest wprowadzenie możliwości wstecznego rozliczenia straty podatkowej powstałej w 2020 r.
Zmiany w przepisach
W ciągu ostatnich kilku lat przepisy dotyczące rozliczania strat podatkowych ulegały istotnym zmianom. Pierwsza zmiana, bardziej natury technicznej, została wprowadzona 1 stycznia 2018 r. i wynikała z wprowadzenia do ustawy o CIT źródeł przychodów. Zmiana ta oznaczała w praktyce, że podatnicy mogą wykorzystywać stratę podatkową z lat ubiegłych jedynie w stosunku do dochodu osiągniętego z tego samego źródła.
Druga, dużo istotniejsza dla podatników, bo pozwalająca na znacznie szybsze rozliczenie straty podatkowej z lat ubiegłych, była zmiana obowiązująca od 1 stycznia 2019 r. Zmiana ta umożliwiła podatnikom rozliczenie jednorazowo straty z lat ubiegłych do kwoty 5 mln złotych. Na podstawie przepisów przejściowych szybszy mechanizm rozliczania ma zastosowanie jedynie do strat, powstałych począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2018 r. (art. 38 ust. 2 ustawy z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym).
Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 7 ust. 5 ustawy o CIT o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może:
1) obniżyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta