Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowy outsourcingu pracowniczego i przejścia zakładu pracy

03 czerwca 2020 | Orzecznictwo | Jakub Kowal Kinga Jezierska

Jakub Kowal, Kinga Jezierska Na płaszczyźnie materialnoprawnej korzystanie z pracowników firmy zewnętrznej do wykonywania określonych usług jest – zdaniem SN – przedsięwzięciem polegająceym na wydzieleniu ze struktury przedsiębiorstwa macierzystego określonych funkcji (czynności) i przekazanie ich do realizacji innym podmiotom.

W ostatnich latach wykształciła się linia orzecznicza w przedmiocie możliwości zawierania umów outsourcingu pracowniczego. Linia ta z jednej strony jest korzystna dla przedsiębiorców pragnących zoptymalizować koszty prowadzonej przez siebie działalności. Sąd Najwyższy opowiada się, bowiem za dopuszczalnością zawierania tego typu umów i wskazuje, iż nie jest możliwe ustalenie a priori pozorności konstrukcji outsourcingu. Jednocześnie jednak sądy zachowują daleko idącą ostrożność w ocenie, czy w związku z outsourcingiem usług dochodzi do przejścia części zakładu pracy w trybie art. 231 kodeksu pracy.

Dopuszczalność zawarcia umowy

Wyrażając pogląd o zasadniczej dopuszczalności zawierania umów outsourcingu Sąd Najwyższy w najnowszym orzeczeniu z 2 października 2019 r. (sygn. II UK 103/18) kontynuuje linię orzeczniczą, której część stanowią wyroki z 27 stycznia 2016 r. (sygn. I PK 21/15) oraz z 18 czerwca 2019 r. (sygn. I UK 159/18). Na kanwie tych wyroków, a także wyroków sądów apelacyjnych, można określić, w jaki sposób SN charakteryzuje umowę outsourcingu, a także jakie wymogi stawia takim umowom co do ich treści i formy.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż SN zalicza umowę outsourcingu do umów nienazwanych zgodnie z kodeksem cywilnym, co oznacza, iż należy stosować do niej odpowiednio przepisy dotyczące umów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11675

Wydanie: 11675

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament