Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Więcej ruchu, warzyw i owoców, mniej kalorii

03 czerwca 2020 | Raporty RZ
źródło: materiały prasowe

ROZMOWA | Dr Katarzyna Wolnicka, kierownik Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH

 

Dlaczego tak dzisiaj tyjemy?

Katarzyna Wolnicka: Przede wszystkim mniej się ruszamy. To główna przyczyna. Dojeżdżamy do pracy samochodami czy komunikacją publiczną. Coraz więcej osób ma pracę siedzącą. Wolny czas to laptop i internet zamiast aktywnego wypoczynku. Wyniki badań wskazują także, że źle się odżywiamy, więcej przyjmujemy energii z pożywienia, niż jej wydatkujemy.

W takim razie co powinniśmy jeść?

Podstawowa zasada jest taka: więcej ruchu, mniej kalorii. Wiele badań wskazuje, że korzystna dla zdrowia jest dieta oparta na warzywach, owocach, kaszach, nasionach roślin strączkowych i orzechach. Połowę talerza powinny zajmować warzywa i owoce. Są źródłem błonnika, który powoduje, że później mniej jemy produktów wysokokalorycznych.

Jedną czwartą talerza powinny stanowić produkty zbożowe, ale z pełnego przemiału, czyli razowy makaron, ciemne pieczywo razowe, grahamki, kasze. Tymczasem Polacy preferują chrupiące białe bułki, biały ryż, biały makaron.

Wreszcie na ostatniej ćwiartce talerza powinno się znaleźć białko: chude mięso, ryby, rośliny strączkowe, orzechy, produkty mleczne i jaja. Za dużo jemy mięsa czerwonego i przetworów mięsnych.

Mięso nam szkodzi?

Według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) większe niż zalecane spożycie mięsa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11675

Wydanie: 11675

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament