Zdalne zarządzanie spółkami
Znowelizowane przepisy Kodeksu spółek handlowych pozwalają obradować zarządom, radom nadzorczym oraz wspólnikom/akcjonariuszom spółek kapitałowych w sposób zdalny. ALEKSANDRA PETRYKOWSKA
Ta nowelizacja wraz z przepisami wprowadzonymi w związku z epidemią (Tarcza antykryzysowa) weszła w życie i została opublikowana 31 marca w Dz. U. poz. 568.
Epidemia koronawirusa stwarzała ryzyko paraliżu działalności organów spółek, co spowodowane było brakiem wyraźnego uregulowania w K.s.h. możliwości odbywania posiedzeń zarządów z wykorzystaniem nowych technologii oraz ograniczonym dopuszczeniem ich stosowania w wypadku rad nadzorczych. Zmiany są odpowiedzią na zgłaszane od lat potrzeby rynku i mają przyczynić się do usprawnienia działalności spółek. Obecnie rozpoczyna się sezon zgromadzeń akcjonariuszy i wspólników, których zadaniem jest przyjęcie sprawozdań finansowych i udzielenie absolutorium władzom. W spółkach akcyjnych oraz w spółkach z o.o., które mają radę nadzorczą konieczne będzie powzięcie przez rady nadzorcze uchwał w zakresie wyrażenia opinii o powyższych sprawozdaniach.
Co mogło być w statucie
Poza tradycyjnym trybem odbywania walnych zgromadzeń akcjonariuszy w spółce akcyjnej zakładającym fizyczną obecność w miejscu zgromadzenia, K.s.h. przewidywał również, iż statut mógł stanowić o możliwości odbycia walnego zgromadzenia z wykorzystaniem elektronicznych środków komunikacji (e-WZ,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta