Przy alimentach nie ma kwoty wolnej od potrąceń
RACHUNKI | Dłużnik alimentacyjny nie ma gwarancji, że szef wypłaci mu chociaż minimalne wynagrodzenie. Jarosław Jerszyński radca prawny, partner, Doktór Jerszyński Pietras Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska Bartosz Góźdź prawnik, Doktór Jerszyński Pietras Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska
Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się wykonywać na rzecz pracodawcy pracę określonego rodzaju, zaś pracodawca – wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za tę pracę. Prawo do godziwego wynagrodzenia, jako naczelna zasada prawa pracy, zostało objęte szczególną ochroną ze strony ustawodawcy.
Naczelną funkcją ochronną ze strony państwa jest określenie bezwzględnie obowiązującej w danym roku kalendarzowym minimalnej stawki wynagrodzenia. Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.
Co do zasady wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, za wyjątkiem sytuacji, które wyraźnie reguluje kodeks pracy. Prawo do wynagrodzenia jest prawem niezbywalnym. Zatem pracownik nie może się go zrzec ani przenieść na inną osobę. Kodeks pracy nakłada na pracodawców obowiązek wypłaty wynagrodzenia pracownikom nie rzadziej niż raz w miesiącu i nie później niż w ciągu pierwszych dziesięciu dni miesiąca za miesiąc poprzedni.
Kodeksowa lista ujęć
Ustawodawca przewidział w kodeksie pracy sytuacje, gdy pracodawca może pozbawić pracownika części należnego wynagrodzenia. Mowa tu o potrąceniach z pensji. Zgodnie z art. 87 § 1 k.p. możliwe jest potrącenie z wynagrodzenia:
1) sum...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta