Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Energetyka jądrowa to więcej niż biznes

19 listopada 2020 | Ekonomia i rynek

prof. Ludwik Pieńkowski Polsce potrzebny jest reaktor bezpieczny i za rozsądne pieniądze – pisze wykładowca Akademii Górniczo Hutniczej.

Polska, dbając o klimat i środowisko oraz wypełniając zobowiązania, dąży do ograniczenia emisji CO2, ale musi zachować konkurencyjność gospodarki, gdyż jest ona bazą naszej niepodległości. Energetyka jądrowa może być pomocna i argumenty ministra Piotra Naimskiego za jej wdrożeniem są racjonalne. Realizacja takiego programu będzie kosztowna, długotrwała, ale w wieloletniej perspektywie ma przynieść korzyści. Jednak ten papierowy scenariusz musi zmierzyć się z faktem, że w ostatnim ćwierćwieczu nie udało się go zrealizować ani w USA, ani w żadnym kraju Unii Europejskiej. Obraz porażek reaktorów AP1000 i EPR nakreślił profesor Wojciech Myślecki w artykule otwierającym dyskusję na łamach „Rzeczpospolitej". Projekt budowy nowych reaktorów AP1000 niedawno odrzucili wszyscy, w tym Amerykanie, a ich działania celem pozyskania kontraktów zagranicznych nie przyniosły żadnej umowy. Francuski EPR jeszcze długo będzie lizał rany po klęskach we Flamanville i Olkiluoto. Chiny, budując cztery reaktory AP1000 i dwa EPR, zaprojektowały ich własne wersje. Planowano budowę kilkudziesięciu reaktorów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11817

Wydanie: 11817

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament