Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zanim weźmiemy kredyt, sprawdźmy, czy nas na to stać

19 listopada 2020 | Moje pieniądze
źródło: Rzeczpospolita

Zanim podejmiesz decyzję o zaciągnięciu pożyczki lub kredytu, zastanów się, czy wydatek, który chcesz w ten sposób sfinansować, naprawdę jest potrzebny lub pilny. Być może warto przełożyć go na później, a ten czas przeznaczyć na zebranie potrzebnych oszczędności. MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z PROVIDENT

 

Jeśli jesteś pewien, że zaciągnięcie zobowiązania jest konieczne, dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową. Przejrzyj swój budżet domowy pod kontem nowego zobowiązania, sprawdź, czy będziesz w stanie regularnie spłacać raty wynikające z pożyczki. U podstaw rozsądnego gospodarowania pieniędzmi leży planowanie. Jeśli chcesz uniknąć niespodzianek, zmniejszyć zadłużenie i zacząć kontrolować swoje finanse, powinieneś przygotować solidny budżet domowy.

Polacy wciąż nie potrafią się oprzeć pokusom, które mogą skutkować problemami finansowymi. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Providenta, 80 proc. Polaków przyznaje się do tego, że zdarza im się wydać więcej na zakupach, niż planowali. Nieco częściej do takiej postawy przyznają się kobiety – 86 proc. kobiet vs. 74 proc. mężczyzn. Aż 69 proc. respondentów wskazało, że zdarza im się kupować produkty, których wcześniej nie planowali, pod wpływem impulsu. Robienie nieplanowanych zakupów może wydawać się niewinną słabością. Jeśli jednak zdarza się regularnie, może mocno nadwerężyć domowy budżet.

Kredyt lub pożyczka pod wpływem impulsu nigdy nie jest dobrym pomysłem. Każdą decyzję o nowym zobowiązaniu powinna poprzedzić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11817

Wydanie: 11817

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament