Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ozdrowieniec wróci do pracy bez badań kontrolnych

19 listopada 2020 | Kadry i Płace | Łukasz Górzny

Jeśli pracownik chory na COVID-19 wyzdrowiał w ciągu 30 dni, nie ma podstaw do kierowania go na badania kontrolne. Tym bardziej nie jest to możliwe w przypadku osób objętych kwarantanną, które z założenia są zdrowe.

Coraz częściej pracodawcy borykają się z wątpliwościami, czy pracownicy wracający do pracy po przebytej chorobie COVID-19 lub zakończonej kwarantannie mogą stanowić źródło zakażenia wirusem SARS-CoV-2 dla innych członków załogi. Te wątpliwości nie są pozbawione podstaw. W obecnym stanie prawnym przesłanką zakończenia izolacji w warunkach szpitalnych, w izolatorium czy w warunkach domowych, a także zakończenia kwarantanny nie jest bowiem w każdym przypadku ujemny wynik diagnostyczny w kierunku wirusa SARS-CoV-2. Czasem wystarczający jest upływ oznaczonego terminu.

Koniec odosobnienia

Przykładowo, zakończenie izolacji w warunkach domowych w przypadku osoby chorej z objawami klinicznymi co do zasady następuje po trzech dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów. Z kolei zakończenie obowiązkowej kwarantanny z powodu narażenia na zakażenie SARS-CoV-2 u osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19, albo styczności ze źródłem zakażenia, ulega zakończeniu po 10 dniach, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności. Co więcej, państwowy powiatowy inspektor sanitarny może w uzasadnionych przypadkach zdecydować o skróceniu albo nawet zwolnieniu z obowiązku odbycia kwarantanny.

Szczegółowe zasady i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11817

Wydanie: 11817

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament