Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biden nie wysadzi Fortu Trump

19 listopada 2020 | Świat | Jędrzej Bielecki

Nowy prezydent stawia na wiarygodność NATO. Dlatego wzmocni wojska USA w Polsce, jak planował jego poprzednik.

Wiadomość o zwycięstwie w wyborach 3 listopada Joe Bidena wprawiła polskie władze w zakłopotanie. Od przeszło trzech lat stawiały one na współpracę z Donaldem Trumpem, z tego wyrosła nie tylko umowa o rozbudowie amerykańskich sił zbrojnych nad Wisłą, ale i związane z tym wielkie kontrakty na zakup amerykańskiej broni. Czy teraz plany te są nieaktualne?

– Administracja Joe Bidena dokona przeglądu umów o współpracy wojskowej z Polską. Tak robi każda administracja. I jest to konieczne. Ale znaczących zmian w stosunku do zobowiązań podjętych przez Donalda Trumpa nie należy się spodziewać – zapewnia „Rzeczpospolitą" amerykański generał Curtis Scaparrotti, który do zeszłego roku dowodził wojskami USA w Europie i siłami zbrojnymi całego NATO.

W trakcie wideokonferencji zorganizowanej przez koncern zbrojeniowy Lockheed Martin, w której uczestniczyli dziennikarze z kilku krajów Europy Środkowej, generał ocenił, że nowy prezydent bardzo szybko wystąpi z inicjatywą wobec paktu i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11817

Wydanie: 11817

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament