Dyspozycyjność może przesądzić o doborze do zwolnień
Gdy podstawowym kryterium wyboru osób do zwolnienia jest przydatność zawodowa, jako uzupełniające wolno przyjąć możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy. RAFAŁ KRAWCZYK
- W toku procedury zwolnień grupowych zwolniliśmy pracownicę przebywającą na urlopie rodzicielskim, wskazując jako przyczynę redukcję zatrudnienia. Pracownica skierowała pozew do sądu, oskarżając pracodawcę o dyskryminacyjne powody zwolnienia oraz o naruszenie zasad współżycia społecznego. Jej zdaniem jedynym powodem zwolnienia jest fakt, że korzysta z uprawnień rodzicielskich. Czy mamy szanse na wygranie takiego procesu? – pyta czytelnik.
Tak.
Pracodawca może wygrać proces, jeśli wykaże, że zwolnił powódkę w oparciu o ustalone kryteria, które miały obiektywny charakter, zaś przyczyna wypowiedzenia została określona prawidłowo.
Spór w tego typu procesach koncentruje się w pierwszej kolejności wokół ustalenia prawidłowości ustalenia kryteriów do zwolnienia. Sąd może po pierwsze ocenić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta