Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyspozycyjność może przesądzić o doborze do zwolnień

19 listopada 2020 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Gdy podstawowym kryterium wyboru osób do zwolnienia jest przydatność zawodowa, jako uzupełniające wolno przyjąć możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy. RAFAŁ KRAWCZYK

 

- W toku procedury zwolnień grupowych zwolniliśmy pracownicę przebywającą na urlopie rodzicielskim, wskazując jako przyczynę redukcję zatrudnienia. Pracownica skierowała pozew do sądu, oskarżając pracodawcę o dyskryminacyjne powody zwolnienia oraz o naruszenie zasad współżycia społecznego. Jej zdaniem jedynym powodem zwolnienia jest fakt, że korzysta z uprawnień rodzicielskich. Czy mamy szanse na wygranie takiego procesu? – pyta czytelnik.

Tak.

Pracodawca może wygrać proces, jeśli wykaże, że zwolnił powódkę w oparciu o ustalone kryteria, które miały obiektywny charakter, zaś przyczyna wypowiedzenia została określona prawidłowo.

Spór w tego typu procesach koncentruje się w pierwszej kolejności wokół ustalenia prawidłowości ustalenia kryteriów do zwolnienia. Sąd może po pierwsze ocenić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11817

Wydanie: 11817

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament