Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracodawca wyręczy komornika

19 listopada 2020 | Raporty RZ

OBOWIĄZKI | Do potrąceń alimentów na rzecz żony czy dzieci pracownika wystarczy tytuł wykonawczy i wniosek uprawnionego. BARTOSZ GÓŹDŹ prawnik, Doktór Jerszyński Pietras Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska WANDA WRÓBLEWSKA prawnik, Doktór Jerszyński Pietras Adwokaci iRadcowie Prawni Spółka Partnerska

Zasadą jest, że pracodawca dokonuje potrącenia z wynagrodzenia pracownika w drodze postępowania egzekucyjnego. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki.

Pierwszym jest oczywiście potrącenie zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi oraz wymierzonych mu kar pieniężnych. Ten wyjątek ma logiczne uzasadnienie – wierzytelności z tytułu zaliczek i kar przysługują bezpośrednio pracodawcy.

Inaczej wygląda kwestia w przypadku świadczeń alimentacyjnych oraz innych świadczeń, których spełnienie jest dokonywane na rzecz osób trzecich. Pracodawca nie ma uprawnień do dochodzenia wierzytelności od pracownika, a następnie przekazywania wyegzekwowanych kwot jego wierzycielom.

Sam tytuł wykonawczy...

Drugim bardzo istotnym wyjątkiem jest regulacja ujęta w art. 88 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem pracodawca ma obowiązek dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za pracę na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych z pominięciem postępowania egzekucyjnego.

Takich potrąceń musi dokonywać bezpośrednio na wniosek wierzyciela, tj. osoby uprawnionej do alimentacji. W praktyce oznacza to, że osoba uprawniona może – bez udziału komornika – udać się do pracodawcy osoby zobowiązanej do alimentacji z żądaniem dokonywania potrąceń.

Wystarczającą legitymacją, którą musi posiadać osoba uprawniona, jest tytuł wykonawczy. Jest nim np. prawomocny wyrok sądu zasądzający alimenty na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11817

Wydanie: 11817

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament