Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie firmy walczą o informatyków z Białorusi

19 listopada 2020 | Ekonomia i rynek
źródło: Rzeczpospolita

Exodus programistów zza naszej wschodniej granicy to okazja na poprawę konkurencyjności rodzimych software house'ów. Na razie jednak przegrywamy walkę o talenty IT z innymi krajami. MICHAŁ DUSZCZYK

 

Europa bije się o informatyków z Białorusi. Reżim Łukaszenki sprawił, że wysoko oceniani specjaliści z tego kraju szukają swojego miejsca za granicą. Choć – jak twierdzą eksperci – Polska w tej rywalizacji nie jest bez szans, to zachęty ze strony wielu innych krajów na dziś są dla Białorusinów bardziej atrakcyjne.

Potrzebne zwolnienia z podatków VAT i CIT?

– Potrzebujemy szybko programistów, w przeciwnym razie przestaniemy być konkurencyjni na globalnym rynku – twierdzą zgodnie przedstawiciele sektora IT skupieni w organizacji pracodawców SoDA, która zrzesza ponad setkę rodzimych software house'ów. I wskazują na przeszkody w transferze talentów, w tym głównie zbyt długie załatwianie formalności wizowo-pobytowych oraz pozwolenia na pracę.

– Musimy się spieszyć, bo Litwini, Ukraińcy, Rosjanie, a nawet Kazachstan – nie wspominając już o krajach Europy Zachodniej – mogą nas uprzedzić w zatrudnianiu talentów. Podobnie jak my zabiegają o nowych programistów – mówi Konrad Weiske, szef spółki Spyrosoft.

Na przykładzie jego firmy dobrze widać, jak szybko rozwija się polski sektor IT. W 2019 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11817

Wydanie: 11817

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament