Fiskus nie zarobi na firmowej walce z pandemią
Nie wszystkie świadczenia, które zapewniają pracodawcy, aby zminimalizować ryzyko zakażeń wśród pracowników, są zwolnione ze składek i opodatkowania.
W praktyce wykonanie niektórych obowiązków zdalnie jest niemożliwe i konieczna jest wizyta w biurze lub w miejscu spotkania z kontrahentem. W obecnej sytuacji epidemicznej pracodawcy powinni przywiązywać szczególną wagę do minimalizowania ryzyka transmisji wirusa na teren zakładu pracy.
Minimalizowanie ryzyka może przybrać różne formy, w tym ułatwienia pracownikom dotarcia do pracy (np. finansowanie parkingów, taksówek, aby wyeliminować korzystanie z komunikacji miejskiej), wprowadzenie w firmie dodatkowych środków ochronnych (np. maseczek) czy sfinansowanie niektórych usług medycznych nie tylko pracownikom, ale też członkom ich rodzin (w tym szczepienia przeciwko grypie, testy na SARS-CoV-2).
Dojazd i powrót z pracy
W dobie pandemii pracodawcy często decydują się na sfinansowanie przejazdów pracowników do i z pracy taksówkami lub opłacanie im miejsc parkingowych w pobliżu zakładu pracy, zalecając jednocześnie, aby pracownicy nie przyjeżdżali do biura komunikacją zbiorową. W tym kontekście mogą się pojawić wątpliwości, czy takie świadczenia skutkują konsekwencjami w PIT i ZUS.
Organy podatkowe uznają, że zapewnienie pracownikom bezpiecznych warunków dotarcia do pracy leży w interesie pracodawcy, a świadczenia wypłacane w tym celu nie stanowią dodatkowego przychodu dla pracowników....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta