Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie podjąć kroki, gdy kontrahenci nie regulują należności?

20 listopada 2020 | Biznes | Adrian Andrychowski

Nadejście w Polsce oraz w Europie „drugiej fali" zakażeń koronawirusem i postępujące zamykanie części branż gospodarki, nieuchronnie spowoduje powstawanie trudności ekonomicznych w tych branżach, kończących się nierzadko stanem niewypłacalności.

Zjawisko nieterminowych płatności występowało w stosunkach gospodarczych już przed nastaniem pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2, powodującym chorobę COVID-19. Od marca bieżącego roku daje się zaobserwować znaczącą intensyfikację tego zjawiska w związku z panującą obecnie sytuacją pandemiczną oraz wywołane przez nią spowolnienie gospodarcze.

Koronawirus nie zwalnia z obowiązku zapłaty

Powodów nieterminowego regulowania zobowiązań przez kontrahentów daje się wydzielić kilka – od zwykłego zapominalstwa bądź „przeoczenia" faktury do zatoru płatniczego spowodowanego przez brak płatności końcowego klienta, który to z kolei uniemożliwia realizację następnych płatności dla pozostałych kontrahentów. Coraz częściej nierzetelni kontrahenci jako powód braku zapłaty podają sytuację epidemiczną, który ma stanowić siłę wyższą jako czynnik zwalniający z obowiązku wykonywania swoich zobowiązań płatniczych. Czy jednak dłużnik może skutecznie uchylać się od zapłaty długu z tego powodu?

Siła wyższa nie posiada swojej definicji kodeksowej. Została ona zdefiniowana w orzecznictwie jako zewnętrzne, niemożliwe do przewidzenia zdarzenie, którego skutkom nie daje się zapobiec. Typowym przykładem siły wyższej są działania sił przyrody i powstające w związku z tym powodzie czy pożary.

Stan pandemii wywołany rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11818

Wydanie: 11818

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament