Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za narażanie grzywna, odszkodowanie, a nawet więzienie

20 listopada 2020 | Praca zdalna | Mateusz Rzemek

Przeniesienie się SARS-CoV-2 w godzinach pracy między zatrudnionymi nie obciąża przedsiębiorcy, pod warunkiem że wypełnił swoje obowiązki przeciwdziałania wirusowi. Chory, który przez niedbałość zaraził swoich współpracowników, może się spotkać z prokuratorem.

Zgodnie z art. 207 § 2 kodeksu pracy każdy pracodawca odpowiada za ochronę zdrowia i życia pracowników przez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Przepis ten nakłada na przedsiębiorców obowiązek należytej staranności. Oznacza to, że nie ponoszą odpowiedzialności za zakażenie się przez zatrudnionego SARS-CoV-2 w godzinach pracy, jeżeli podjęli odpowiednie działania w kierunku zminimalizowania ryzyka. Chodzi tu o wynikające z przepisów antycovidowych obowiązki organizowania pracy z zachowaniem odpowiednich odstępów i zapewnienie pracownikom płynu do dezynfekcji. Ważne jest też odpowiednie reagowanie w razie wykrycia przypadku zakażenia pracownika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11818

Wydanie: 11818

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament