Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przez wirus doganiamy Zachód

20 listopada 2020 | Świat | Jędrzej Bielecki
Wilno bogatsze od Madrytu? Niedawno było to nie do pomyślenia
źródło: Shutterstock
Wilno bogatsze od Madrytu? Niedawno było to nie do pomyślenia

Pandemia przeorała układ zamożności w Unii. Litwini mają już większe dochody od Hiszpanów, Czesi od Włochów, a Polacy od Słowaków.

Najnowsze dane za 2020 r. Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) o dochodzie na mieszkańca przy uwzględnieniu realnej mocy nabywczej walut narodowych musiały wywołać szok w niektórych stolicach zjednoczonej Europy, w szczególności na południu. Oto kraje, które ledwie przed trzema dekadami wyzwoliły się z komunizmu lub wręcz przynależności do Związku Radzieckiego, teraz pod względem bogactwa przegoniły czołowe państwa Zachodu.

Trwałe zmiany

Chyba najbardziej spektakularny jest przykład Litwy (38,6 tys. USD/mieszkańca), która – jak podaje Komisja Europejska – przechodzi niemal suchą stopą przez pandemię (spadek PKB w tym roku o 2,2 proc.). Dzięki temu udało jej się pokonać Hiszpanię (38,1 tys. USD), kraj, którego gospodarka najmocniej ucierpiała z powodu Covidu (–12,4 proc.). Ale nie mniej wyjątkowy jest przykład Czech (40,3 tys. USD), które są teraz bogatsze od Włoch (40,0 tys. USD). Bruksela spodziewa się, że włoski PKB...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11818

Wydanie: 11818

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament