Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmierzch monarchii brytyjskiej

20 listopada 2020 | Rzecz o historii | Paweł Łepkowski
Elżbieta I (1533–1603) – królowa Anglii i Irlandii, panowała przez 44 lata: od 17 listopada 1558 r.  do dnia swej śmierci – 24 marca 1603 r.
źródło: artfund.org/ Kaho Mitsuki/ wikipedia
Elżbieta I (1533–1603) – królowa Anglii i Irlandii, panowała przez 44 lata: od 17 listopada 1558 r. do dnia swej śmierci – 24 marca 1603 r.
źródło: Rzeczpospolita
Elżbieta II zasiada na tronie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej od 1952 r.
źródło: AFP
Elżbieta II zasiada na tronie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej od 1952 r.
Wiktoria Hanowerska (1819–1901), królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii. Panowała przez 63 lata
źródło: The Royal Collection/ PeterSymonds2 /wikipedia
Wiktoria Hanowerska (1819–1901), królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii. Panowała przez 63 lata

Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującą i najbardziej uwielbianą monarchinią w dziejach Anglii i Wielkiej Brytanii. To pewien paradoks historii, ponieważ jej panowanie jest epilogiem brytyjskiego splendoru królewskiego i brytyjskiej mocarstwowości.

Ponad 80 proc. Brytyjczyków, pytanych przez różne ośrodki badań społecznych o stosunek do sędziwej monarchini, odpowiada bez wahania, że ją szanuje i że odczuwa z niej dumę.

Mimo że królowa zasiada na tronie od 68 lat, to nie znudziła się Brytyjczykom. A przecież za jej panowania świat zmienił się całkowicie – rodziły się nowe pokolenia, zmieniały się mody, upadały imperia, a na ich miejsce powstawały nowe, postęp techniczny nabrał przyspieszenia nieznanego w dziejach, na wszystkich tronach świata zasiedli nowi monarchowie, w tym na Tronie Piotrowym zasiadało sześciu papieży, a w Białym Domu mieszkało 13 prezydentów USA. Mimo tych przeobrażeń ta starsza urocza pani, 94-letnia Elżbieta Aleksandra Maria Windsor, najstarsza głowa państwa na świecie, jest niezmiennie w znakomitej kondycji i zdaje się tryskać zdrowiem. Jak jednak ta ukochana „babcia Brytyjczyków" będzie oceniana w przyszłości? Czego symbolem stanie się druga epoka elżbietańska?

Pierwsza epoka elżbietańska bez wątpienia otwierała epokę brytyjskiego ekspansjonizmu. Córka Henryka VIII, królowa Elżbieta I, uczyniła z niewielkiej Anglii hegemona mórz i oceanów. Za panowania tej ostatniej reprezentantki dynastii Tudorów zaściankowa i uboga Anglia przeobraziła się w państwo, które miało jasno wytyczoną wizję podboju świata. Ta zdziwaczała pod koniec życia, chora na neurastenię, nękana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11818

Wydanie: 11818

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament