Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmierzch monarchii brytyjskiej

20 listopada 2020 | Rzecz o historii | Paweł Łepkowski
Elżbieta I (1533–1603) – królowa Anglii i Irlandii, panowała przez 44 lata: od 17 listopada 1558 r.  do dnia swej śmierci – 24 marca 1603 r.
źródło: artfund.org/ Kaho Mitsuki/ wikipedia
Elżbieta I (1533–1603) – królowa Anglii i Irlandii, panowała przez 44 lata: od 17 listopada 1558 r. do dnia swej śmierci – 24 marca 1603 r.
źródło: Rzeczpospolita
Elżbieta II zasiada na tronie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej od 1952 r.
źródło: AFP
Elżbieta II zasiada na tronie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej od 1952 r.
Wiktoria Hanowerska (1819–1901), królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii. Panowała przez 63 lata
źródło: The Royal Collection/ PeterSymonds2 /wikipedia
Wiktoria Hanowerska (1819–1901), królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii. Panowała przez 63 lata

Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującą i najbardziej uwielbianą monarchinią w dziejach Anglii i Wielkiej Brytanii. To pewien paradoks historii, ponieważ jej panowanie jest epilogiem brytyjskiego splendoru królewskiego i brytyjskiej mocarstwowości.

Ponad 80 proc. Brytyjczyków, pytanych przez różne ośrodki badań społecznych o stosunek do sędziwej monarchini, odpowiada bez wahania, że ją szanuje i że odczuwa z niej dumę.

Mimo że królowa zasiada na tronie od 68 lat, to nie znudziła się Brytyjczykom. A przecież za jej panowania świat zmienił się całkowicie – rodziły się nowe pokolenia, zmieniały się mody, upadały imperia, a na ich miejsce powstawały nowe, postęp techniczny nabrał przyspieszenia nieznanego w dziejach, na wszystkich tronach świata zasiedli nowi monarchowie, w tym na Tronie Piotrowym zasiadało sześciu papieży, a w Białym Domu mieszkało 13 prezydentów USA. Mimo tych przeobrażeń ta starsza urocza pani, 94-letnia Elżbieta Aleksandra Maria Windsor, najstarsza głowa państwa na świecie, jest niezmiennie w znakomitej kondycji i zdaje się tryskać zdrowiem. Jak jednak ta ukochana „babcia Brytyjczyków" będzie oceniana w przyszłości? Czego symbolem stanie się druga epoka elżbietańska?

Pierwsza epoka elżbietańska bez wątpienia otwierała epokę brytyjskiego ekspansjonizmu. Córka Henryka VIII, królowa Elżbieta I, uczyniła z niewielkiej Anglii hegemona mórz i oceanów. Za panowania tej ostatniej reprezentantki dynastii Tudorów zaściankowa i uboga Anglia przeobraziła się w państwo, które miało jasno wytyczoną wizję podboju świata. Ta zdziwaczała pod koniec życia, chora na neurastenię, nękana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11818

Wydanie: 11818

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament