Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na odległość łatwiej zatrudnić, niż zwolnić pracownika

20 listopada 2020 | Praca zdalna | Agata Kałwińska

Zarówno zawarcie umowy o pracę, jak jej rozwiązanie wymagają zachowania formy pisemnej. Wymogi formalne łatwiej jednak spełnić przy zatrudnianiu nowej osoby niż zwalnianiu pracownika.

Pomimo pandemii wciąż obowiązują przepisy kodeksu pracy, które wskazują, że zarówno umowa o pracę, jak i oświadczenie o wypowiedzeniu umowy wymagają, co do zasady, formy pisemnej.

Brak formy pisemnej umowy o pracę nie jest jednak obarczony przesłanką nieważności. Zgodnie z art. 29 § 2 k.p. jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, przed dopuszczeniem pracownika do pracy pracodawca potwierdza na piśmie ustalenia co do stron umowy, jej rodzaju i warunków. Pracodawca musi więc co najmniej skutecznie doręczyć na piśmie warunki umowy nowo zatrudnionemu przed rozpoczęciem świadczenia przez niego pracy.

Sądy wielokrotnie pochylały się nad sprawą dorozumianego zawarcia umowy o pracę (np. wyrok Sądu Najwyższego z 31 sierpnia 1977 r., I PRN 112/77) czy dopuszczalnością zawarcia jej w formie ustnej.

Podpis na wypowiedzeniu

W dobie digitalizacji i pracy online większy kłopot sprawia skuteczne, a zarazem niewadliwe, doręczenie pracownikowi oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę. W myśl art. 30 § 3 k.p. takie oświadczenie powinno nastąpić na piśmie. Oznacza to wymaganie zachowania zwykłej formy pisemnej w rozumieniu art. 78 § 1 kodeksu cywilnego.

Do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli własnoręcznego podpisu pracodawcy lub osoby upoważnionej w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11818

Wydanie: 11818

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament