Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyrektorzy muzeów nie chcą lockdownu

20 listopada 2020 | Kultura | Monika Kuc
Artemisia Gentileschi, Judyta zabijająca Holofernesa, ok. 1612
źródło: materiały prasowe
Artemisia Gentileschi, Judyta zabijająca Holofernesa, ok. 1612

Muzea i galerie w Europie po pierwszej fali pandemii natychmiast otworzyły nowe wystawy. Wiele z nich wciąż zaprasza zwiedzających.

Luwr w Paryżu jest nieczynny od końca października i będzie zamknięty do 1 grudnia. Podobnie Centre Pompidou, czy Musée d'Orsay. Z początkiem listopada w ślady Luwru poszły muzea i galerie w innych europejskich stolicach. National Gallery i Tate w Londynie pozostaną zamknięte przynajmniej do 2 grudnia. Kunsthistorisches Museum w Wiedniu do 30 listopada. Muzea Watykańskie do 3 grudnia. Tak samo w Rzymie nie obejrzycie Koloseum, Forum Romanum, Muzeów Kapitolińskich, Galerii Borghese… Identycznie jest we Florencji, Wenecji, czy Mediolanie, mimo głosów oburzenia, że kultura włoska w ten sposób została zmiażdżona przez Covid-19.

Niemieckie muzea także zawieszono do 30 listopada, na co około 40 ich dyrektorów zaprotestowało, podpisując list otwarty, w którym wołają, że to zła decyzja.

Niewątpliwie powtórny lockdown jest ciosem dla wszystkich europejskich muzeów i galerii walczących po pierwszej fali pandemii o odzyskanie widzów i powrót do równowagi. W obecnej sytuacji wszyscy oczywiście zachęcają do wizyt online.

W Europie jeszcze chyba tylko muzea w Madrycie bronią się przed powtórnym zamknięciem, choć już w Barcelonie wszystkie są nieczynne. Tymczasem Prado w Madrycie nadal zaprasza. Poleca szczególnie przedłużoną prezentację „Reunited” z 249 arcydziełami z własnej kolekcji,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11818

Wydanie: 11818

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament