Kwarantanna nie wyklucza pracy z domu
Pracownik odosobniony z powodu podejrzenia o zakażenie SARS-CoV-2, który czuje się dobrze, za zgodą pracodawcy może wykonywać obowiązki z domu.
Od początku pandemii SARS-CoV-2 spotykamy się z terminami „kwarantanna" i „izolacja". Nie są one jednak tożsame i nie należy ich używać zamiennie. Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, która miała tzw. bliski kontakt z chorym (przebywała z nim twarzą w twarz, w odległości mniejszej niż 2 metry i przez ponad 15 minut). Izolacji poddaje się osoby z wykrytą chorobą zakaźną lub wobec których podejrzewa się zarażenie, ale lekarz uznał, że nie wymagają one hospitalizacji.
Pracownik powinien niezwłocznie poinformować pracodawcę o nałożonej na niego kwarantannie lub izolacji. Wystarczy, że przekaże tę wiadomość e-mailem lub telefonicznie.
Osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym za czas pozostawania na kwarantannie lub w izolacji mogą ubiegać się o wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. W przypadku kwarantanny po przekroczeniu granicy podstawą wypłaty zasiłku jest oświadczenie ubezpieczonego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta