Jak organy spółek mogą podejmować decyzje online?
Pandemia ograniczyła możliwości przemieszczania się, co wpłynęło na częstotliwość i terminowość posiedzeń organów spółek. Przy zastosowaniu technologii można jednak przeprowadzić je zdalnie.
Korzystanie z technologii spotykamy we wszystkich obszarach aktywności zawodowej i biznesowej, począwszy od szkoleń, kongresów, konferencji rządowych, lekcji szkolnych i akademickich, świadczeń opieki zdrowotnej, komunikacji z sądami, administracją - aż po sformalizowane zebrania organów spółek, stowarzyszeń, fundacji, samorządów branżowych, zawodowych. Niektóre gromadzą kilka a inne kilkaset i więcej uczestników.
Ograniczenia i potrzeby
Z powodu pandemii wiele osób zamieszkujących w różnych miastach a nawet krajach pozbawionych zostało dotychczasowej możliwości swobodnego podróżowania. W wielu przypadkach odbiło się to na częstotliwości i terminowości posiedzeń organów w spółkach. I o ile jednorazowe przesunięcie zgromadzenia, czy posiedzenia rady nie zakłóci funkcjonowania firmy, o tyle dłuższe trudności w odbywaniu posiedzeń mogą istotnie wpłynąć na prawidłowość wielu czynności i decyzji.
Potrzeba zdalnego posiedzenia wzrasta, szczególnie aktualnie w nasilonym okresie pandemii. Przesunięcia terminów posiedzeń wiążą się z przesuwaniem decyzji właścicielskich, wpływających na czynności podejmowane przez zarząd czy na powołanie członków zarządu. Stąd wzrasta potrzeba przyjęcia rozwiązań, spełniających wymogi formalno-prawne.
Pierwszym z nich jest obowiązek prawidłowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta