Nowe zasady zgłaszania wierzytelności
Wierzyciel, który po 24 marca 2020 r. zgłosił wierzytelność po upływie terminu, ponosi zryczałtowane koszty postępowania upadłościowego wynikłe z tego zgłoszenia, nawet jeżeli opóźnienie powstało bez jego winy. ARTUR PRZESTRZELSKI
Nowelizacja Prawa upadłościowego, wprowadzająca zmiany dotyczące zgłaszania wierzytelności i ich weryfikacji obowiązuje już od ponad sześciu miesięcy, ale wciąż nie została odpowiednio odnotowana przez wierzycieli. I dotyczy to nie tylko mniejszych uczestników życia gospodarczego ale także wierzycieli instytucjonalnych, jakich jak np. banki. Również wielu profesjonalnych pełnomocników działa na podstawie doświadczeń, zapominając o uprzednim sprawdzeniu treści aktualnego brzmienia przepisów.
Syndyk zamiast sądu
Do 23 marca 2020 r., wierzyciel osobisty upadłego, który chciał uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym powinien, w terminie oznaczonym w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości, zgłosić sędziemu-komisarzowi swoją wierzytelność. Po zmianach, obowiązujących od 24 marca 2020 r., zgłoszenie wierzytelności przez wierzyciela powinno nastąpić już nie do sędziego komisarza, lecz bezpośrednio ustanowionemu w sprawie syndykowi masy upadłości.
Celem takiej nowelizacji, było odciążenie przez ustawodawcę wydziałów gospodarczych od czynności związanych z gromadzeniem i formalnym weryfikowaniem zgłoszeń wierzytelności. Od tej pory, zarówno za formalną jak i merytoryczną weryfikację zgłoszeń odpowiedzialni są syndycy wyznaczeni przez sądy upadłościowe w postanowieniach o ogłoszeniu upadłości.
W związku z tym, że ustawodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta