LOTOS realizuje inwestycje i jest coraz bardziej przyjazny środowisku
O pozycji Grupy LOTOS wśród koncernów paliwowych świadczą przede wszystkim rozwój i realizacja inwestycji wprowadzających nowe technologie do procesu produkcyjnego rafinerii w Gdańsku. Dzięki temu zakład należy nie tylko do najnowocześniejszych, ale także najbardziej przyjaznych środowisku. Materiał Partnera: Grupa LOTOS
Grupa LOTOS to koncern, który koncentruje się głównie na poszukiwaniu, wydobyciu i przerobie ropy naftowej oraz obrocie produktami ropopochodnymi. Rozwój przemysłu spowodował, że zakłady, takie jak rafineria w Gdańsku, muszą stale inwestować w rozwój technologiczny, by z jednej strony spełnić wymagania Unii Europejskiej dotyczące ograniczenia emisyjności, a z drugiej osiągnąć jak najefektywniejszy przerób surowca. Nowe inwestycje służące lepszej wydajności pracy rafinerii jednocześnie czynią ją bardziej przyjazną środowisku.
Kluczowe inwestycje
Jednym z najważniejszych przedsięwzięć związanych z modernizacją rafinerii było ukończenie Projektu EFRA. W jego ramach powstały instalacje kompleksu koksowania, przede wszystkim instalacja opóźnionego koksowania DCU przerabiająca najcięższe frakcje ropy na półprodukty do produkcji paliw oraz koks naftowy. Nowe instalacje umożliwiły produkcję prawie wyłącznie czystych i wysokomarżowych produktów. Pod koniec marca br. LOTOS pozytywnie zakończył test bankowy projektu EFRA, a już w kwietniu koncern wyprodukował o 8 proc. więcej olejów napędowych niż w kwietniu 2019 r.
To jednak nie koniec modernizacji rafinerii LOTOSU. Na końcowym etapie jest budowa węzła odzysku wodoru (WOW), której celem jest zwiększenie produkcji wodoru, LPG oraz benzyny surowej. Obecnie WOW jest w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta