Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uprawnienia pracodawcy w czasie pandemii

20 listopada 2020 | Biznes | Agnieszka Fedor

Czy można w specjalnym trybie zmienić warunki pracy, płacy lub zwolnić pracownika? Na jakie formy pomocy może liczyć pracodawca? W jaki sposób można ograniczyć osobiste kontakty zatrudnionych przy pomocy regulacji dotyczących czasu pracy? – na pytania czytelników odpowiadają eksperci z kancelarii SK&S.

1. Czy pracodawca ze względu na skutki pandemii może w specjalnym trybie zmienić warunki pracy/płacy lub zwolnić pracownika? Jeśli tak, to w jaki sposób powinien to zrobić? Jakie ograniczenia obowiązują i kogo dotyczą?

Przepisy wprowadzone w trakcie pandemii Covid-19 umożliwiły pracodawcom bardziej elastyczne zmiany warunków pracy i płacy pracowników. Przykładowo, zgodnie z art. 3 specustawy covidowej (ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych) pracodawca może polecić pracownikom wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy poza miejscem jej stałego świadczenia – tzw. pracy zdalnej.

Ponadto, pracodawcy uzyskali na mocy specustawy pod pewnymi, ściśle określonymi warunkami, uprawnienie do zmiany indywidualnych warunków umów o pracę, w tym dotyczących wynagrodzenia pracowników, w szczególnym, wcześniej nieprzewidzianym trybie. Celem ochrony miejsc pracy pracodawca, w porozumieniu ze związkami zawodowymi (w ich braku – z przedstawicielami pracowników) może, bez stosowania wypowiedzeń zmieniających, obniżyć maksymalnie o 20 proc. wymiar czasu pracy, nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalane na podstawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11818

Wydanie: 11818

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament