Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uprawnienia pracodawcy w czasie pandemii

20 listopada 2020 | Biznes | Agnieszka Fedor

Czy można w specjalnym trybie zmienić warunki pracy, płacy lub zwolnić pracownika? Na jakie formy pomocy może liczyć pracodawca? W jaki sposób można ograniczyć osobiste kontakty zatrudnionych przy pomocy regulacji dotyczących czasu pracy? – na pytania czytelników odpowiadają eksperci z kancelarii SK&S.

1. Czy pracodawca ze względu na skutki pandemii może w specjalnym trybie zmienić warunki pracy/płacy lub zwolnić pracownika? Jeśli tak, to w jaki sposób powinien to zrobić? Jakie ograniczenia obowiązują i kogo dotyczą?

Przepisy wprowadzone w trakcie pandemii Covid-19 umożliwiły pracodawcom bardziej elastyczne zmiany warunków pracy i płacy pracowników. Przykładowo, zgodnie z art. 3 specustawy covidowej (ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych) pracodawca może polecić pracownikom wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy poza miejscem jej stałego świadczenia – tzw. pracy zdalnej.

Ponadto, pracodawcy uzyskali na mocy specustawy pod pewnymi, ściśle określonymi warunkami, uprawnienie do zmiany indywidualnych warunków umów o pracę, w tym dotyczących wynagrodzenia pracowników, w szczególnym, wcześniej nieprzewidzianym trybie. Celem ochrony miejsc pracy pracodawca, w porozumieniu ze związkami zawodowymi (w ich braku – z przedstawicielami pracowników) może, bez stosowania wypowiedzeń zmieniających, obniżyć maksymalnie o 20 proc. wymiar czasu pracy, nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalane na podstawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11818

Wydanie: 11818

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament