Terminy w procesie prac nad sprawozdaniem finansowym
Jesteśmy po gorącym okresie dyskusji o wydłużeniu terminów dotyczących przygotowania sprawozdań za 2020 r. w związku z trwającą pandemią. Co jednak należy wykonać w tych terminach? Do którego momentu poprawki są możliwe czy nawet konieczne?
Zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), roczne sprawozdanie finansowe należy sporządzić w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego. Termin ten w ostatnich latach ulegał przesunięciom z uwagi na pandemię Covid-19. Dodatkowo od 2018 r. sprawozdania sporządzane są w wersji elektronicznej, w większości w formacie XML (jeśli spółka stosuje zasady rachunkowości zgodnie z uor). Format XML wymaga wypełnienia tabel zawierających wprowadzenie do sprawozdania finansowego, bilans oraz rachunek zysków i strat. Dla spółek objętych wymogiem badania przez biegłego rewidenta konieczne jest ponadto sporządzenie rachunku przepływów pieniężnych oraz zestawienie zmian w kapitale własnym. Do sprawozdania załącza się także dodatkowe informacje i objaśnienia. Wszystkie te elementy należy przygotować w określonym prawem terminie, a konieczność ich wykonania w formie elektronicznej wymaga, aby dokumenty faktycznie do tego dnia powstały. Nie ma bowiem możliwości przygotowania dokumentów z opóźnieniem i wpisania na nich daty wstecznej, gdyż forma cyfrowa na to nie pozwala.
Pierwsza wersja
Termin na sporządzenie sprawozdania finansowego często budzi wątpliwości z uwagi na inne, późniejsze daty dotyczące badania sprawozdania finansowego czy jego zatwierdzenia. Warto zatem podkreślić, że termin wynikający z art. 52 uor nie oznacza w każdym przypadku, że sporządzone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta