Relacje z franczyzobiorcą to za mało
Ewentualne zobowiązania kontrahentów mają wpływ na sytuację ekonomiczną spółki. Jednak istnienie wyłącznie interesu majątkowego nie uprawnia jeszcze do wystąpienia z wnioskiem o udzielenie interpretacji podatkowej.
W czerwcu 2020 r. spółka wystąpiła o wy- danie interpretacji indywidualnej dotyczą- cej VAT.
Wskazała, że zajmuje się świadczeniem usług dietetycznych oraz sprzedażą produktów dietetycznych. W ramach swojej działalności gospodarczej prowadzi sieć franczyzową. Na podstawie zawieranych umów franczyzobiorcy prowadzą centra dietetyczne pod jej marką. Z wniosku wynikało, że umowy przyznają franczyzobiorcom prawo wyłączności do sprzedaży produktów dietetycznych na ściśle określonym terytorium (strefa wyłączności).
Spółka wyjaśniła, że obecnie rozpoczyna sprzedaż produktów dietetycznych przez internet, która będzie prowadzona wyłącznie przez nią. Z tego powodu zawiera z franczyzobiorcami aneksy do umów, w których wyrażają zgodę na prowadzenie przez spółkę sprzedaży za pośrednictwem internetu także w strefach ich wyłączności, otrzymując w zamian odpowiednią rekompensatę pieniężną.
Firma zapytała czy zobowiązanie franczyzobiorców w postaci tolerowania sprzedaży za pośrednictwem internetu w ich strefie wyłączności, to odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT? Sama uważała, że tak. Usługa taka powinna być opodatkowana, a franczyzobiorcy będą zobowiązani do wystawienia faktur, obejmujących kwotę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta