Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powrót do przeszłości w zakresie WNT

31 marca 2021 | Rachunkowość | Anna Szafraniec ŁUKASZ WOŹNIAK

18 marca br. w prasie zawrzało. W tym dniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał pozytywny wyrok w polskiej sprawie C-895/19 orzekając, że polskie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, które w określonej sytuacji zabraniają ujmowania podatku należnego i naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w tym samym okresie rozliczeniowym, są niezgodnie z dyrektywą VAT.

Polskim podatnikom od 1 maja 2004 r., wraz z wejściem Polski do UE, tak jak i w innych krajach UE przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (dalej: WNT) za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, będącego implementacją zasady neutralności podatkowej wyrażoną w art. 1 ust. 2 dyrektywy 112, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Prawo to powstaje co do zasady w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT).

W stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2016 r. w przypadku WNT powstawało zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, m.in. pod warunkiem, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu WNT w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek (art. 86 ust. 10b pkt 2 lit. b ustawy o VAT). Jednakże na skutek nowelizacji, do krajowego porządku prawnego ustawodawca wprowadził termin zawity – 3 miesięczny do skorzystania z prawa wynikającego z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT.

W konsekwencji od 1 stycznia 2017 r.,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11926

Wydanie: 11926

Spis treści

Monitor Biznesu

Monitor Biznesu + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament