Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wpływ pandemii na ocenę zdolności do kontynuacji działania

31 marca 2021 | Rachunkowość | Bartłomiej Kurylak

Zamknięcie ksiąg i sporządzenie sprawozdania finansowego za ubiegły rok w wielu przypadkach będzie zadaniem znacząco różniącym się od dotychczasowych doświadczeń. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę szereg kwestii, m.in. te związane z utratą wartości aktywów, pasywną stroną bilansu, modyfikacją umów kredytowych czy wsparciem z tzw. tarcz kryzysowych.

Niezwykle ważnym elementem sprawozdania jest właściwe podejście do kwestii kontynuacji działania, które w tym roku szczególnie zyskuje na znaczeniu i może nastręczać trudności. Moim zdaniem rola biegłego rewidenta, polegająca na analizie oceny zarządu, staje się o wiele ważniejsza w dzisiejszych, pandemicznych czasach, stąd znaczenie osądów biegłych rewidentów rośnie.

Informacja o kontynuacji działalności jest niezmiernie ważna dla wielu odbiorców sprawozdań finansowych, jak np. klienci, wierzyciele, pracownicy, banki itd. Odpowiednia analiza zdolności do kontynuacji działania jednostki i prezentacja efektów tej analizy jest wyjątkowo ważna zwłaszcza w czasie pandemii, która w sposób znaczący wpływa na działanie wielu branży. Dlatego też kwestie związane z założeniem kontynuacji działania zostały uwzględnione i omówione w rekomendacjach do sprawozdań finansowych przygotowywanych w czasie pandemii Covid–19 stworzonych przez Komitet Standardów Rachunkowości.

Ocena zdolności

Co należy podkreślić to po stronie zarządu leży obowiązek oceny sytuacji jednostki na dzień bilansowy i przygotowanie prognozy (planu) na co najmniej najbliższy rok, czyli kolejne 12 miesięcy od dnia bilansowego. Od oceny zarządu zależy w jaki sposób jednostka wyceni poszczególne aktywa i pasywa. Gdy zastosowanie założenia kontynuacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11926

Wydanie: 11926

Spis treści

Monitor Biznesu

Monitor Biznesu + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament