Ocena miernika biznesowego członków zarządu
Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych wprowadzając prawo holdingowe określa warunki zapewnienia ochrony członkom zarządu, których działania, przy spełnieniu określonych kryteriów, m.in. osądu biznesowego i zachowania należytej staranności w działaniu, prowadzą do wyrządzenia spółce szkody.
Projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, opracowanej przez Komisję ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego powołaną przez Ministra Aktywów Państwowych, stał się w ostatnim czasie przedmiotem dyskusji w Polsce. Projekt nowelizacji z 20 lipca 2020 r. wprowadza istotne zmiany w polskim prawie spółek, mające daleko idące konsekwencje zarówno prawne, jak i biznesowe dla działających na rynku podmiotów korporacyjnych. Prawo holdingowe ma być odpowiedzią na zmieniającą się rzeczywistość ekonomiczną i biznesową oraz ciągłe przeobrażenia w działalności gospodarczej. Obecnie Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów Unii Europejskiej i liderem gospodarczym wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Co więcej, Polska staje się miejscem chętnie wybieranym przez inwestorów zagranicznych realizujących przedsięwzięcia biznesowe o globalnym zasięgu. Bank Światowy w swoim globalnym rankingu "Doing Business" ocenia Polskę jako kraj o korzystnym, przyjaznym dla biznesu prawodawstwie. Jednak w związku z bardzo dynamicznymi zmianami towarzyszącymi gospodarce i otoczeniu biznesowemu, zaproponowano zmianę w polskim prawie handlowym, która ma uregulować relacje pomiędzy grupami spółek, zapowiadając tym samym nowe prawo holdingowe. Propozycja ta charakteryzuje się, m.in. przyjęciem zasady Business Judgment Rule, wskazanej w art. 2112 § 3 projektu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta